Zapomniane metody kaligrafii i druku

drukarnia2I. Historyczny rys druku.

Początki druku nie były zbytnio imponujące biorąc pod uwagę metodę odbicia obrazu z formy drukowej na podłoże drukowe za pomocą odpowiedniej farby drukowej. Długo nie można było odszukać odpowiedniej farby, ponieważ nie były dostępne szybkoschnące produkty, które są znane we współczesnych czasach. Pierwszym, odpowiednim podłożem pod tamtejsze farby był papier wynaleziony w Chinach w 105 r. p.n.e. – umożliwił on rozwój druku w estampaż, czyli masową produkcję odbitek.

Pierwszym wyrobem poligraficznym była odbitka drzeworytnicza, która była momentem kulminacyjnym w rozwoju druku. Spowodowała ona wydajniejsze powielanie treści zarówno graficznych, jak i tekstowych. Najstarsze odbitki ksylograficzne, jakie pochodzą w Europie przyczyniły się znacznie do wykonywania powieleń inicjałów i ornamentów, w tym czasie intensywniej rozpowszechniona była kaligrafia. W międzyczasie na kontynencie azjatyckim złoty wiek XV należał do drukarstwa koreańskiego.

drukarniaPionierem drukarstwa w Europie, całkiem nieświadomie stał się Johannes Gensfleisch zur Laden, bardziej znany jako wynalazca Gutenberg. Podczas zatrudnienia jako pisarz-kopista wpadł na pomysł wykorzystania oddzielnych metalowych czcionek. Do tej pory do zwielokrotniania treści używane były drewniane rzeźbione klocki, więc pomysł Gutenberga został uznany za niezwykle szalony – ale przyjęty został aprobatą społeczeństwa, a przede wszystkim znajomych Johannesa Gutenberga. Pomysł i pierwowzór wykonanego druku zaprezentowany 1447 roku stał się jeszcze większym bodźcem do przemysłu wydawniczego i drukarskiego. W ciągu 20 lat od wynalazku Gutenberga drukarstwo stało się wynalazkiem – przyczyniając się do znacznych przemian kulturalnych i społecznych: książki przestały być produktem wytwarzanym na potrzeby bogaczy, stając się produktem dla osób umiejących czytać zaś gazety i czasopisma mogły ukazywać się z wydrukowanymi ilustracjami.

Na przełomie wielu lat zostały wprowadzane różne inne techniki druku, bazujące na pierwowzorze druku Gutenberga. Pierwszą najdawniejszą techniką był druk wklęsły, której elementy drukujące to wgłębienia w płycie następnie wypełniane farbą. W 1477 roku tą metodą została wydrukowana książka Atlas „Cosmographia”. Kolejną techniką, znacznie młodszą od pierwszej jest druk czterobarwny, którego metodę opracował Jacob Christof LeBlon w 1710 roku. Technika opierała się na trzech barwach podstawowych i czarnej, wskutek odpowiedniego nałożenia barw, można było uzyskać potrzebne kolory. Najmłodszą metodą drukowania jest druk offsetowy wynaleziony przez W. Rubel. Drukowanie odbywa na zasadzie zgrania rysunku (bądź tekstu) z płyty na cylinder obciągnięty gumą, stamtąd wprost na papier.

 

II.

drukarnia cyfrowaWspółczesne wykorzystywanie druku w praktyce – agencja reklamowa i drukarnia – czy taka współpraca jest możliwa?

Współczesne, unowocześnione maszyny drukujące zwielokrotniły tempo wydruku – zadrukowują papier z szybkością nawet do 20 metrów na sekundę. Umożliwia to zwiększenie usług, a co za tym idzie drukowanie większej ilości ulotek, broszur informacyjnych bądź obszernych informatorów. Właściwości dzisiejszych osiągów drukarstwa wykorzystują firmy, które zajmują się reklamowaniem towarów lub usług.

Ulotki, broszurki i informatory są najpopularniejszą formą zareklamowania danego produktu, usługi – każdy z nas, nie raz i nie dwa spotkał się z osobą rozdającą ulotki na ulicy. W treść broszury wchodzi zazwyczaj nadrukowany obraz przedstawiający graficznie usługę lub towar oraz podstawowe dane i informacje o przedsiębiorcy i zakresie usług przez niego stosowanych. Drukarnie przebijają się w unowocześnianiu swoich usług – od laminowania wydrukowanych dokumentów po specjalne rodzaje papieru i tusze.

Jeśli mowa o drukowaniu, do urządzeń drukujących można zaliczyć również pieczątki. Owszem, dosyć kontrowersyjne porównanie, ale pieczątka jak i maszyna drukująca opiera się na wykorzystaniu podobnych technologii – innymi słowy pieczątka jest zmniejszoną formą drukarni. Współcześnie, firmy umożliwiają osobiste wytworzenie pieczątek, tzw. pieczątki online.

 

 


 

Ndrukajważniejsze aspekty druku:

  • 105 r. p.n.e. – wynalezienie papieru
  • XV w. – druk koreański
  • 1447 rok – wynalezienie druku przez Gutenberga
  • 1477 rok – druk książki, Atlas „Cosmographia”.
  • 1710 rok – wynalezienie druku czterobarwnego

 

 


 

drukarniaInformacje na temat druku:

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz