Szczelne folie do oczek wodnych

Szczelne folie do oczek wodnych

Prawo budowlane zezwala na budowę oczek wodnych bez zezwolenia do 30 m kwadratowych maksymalnej powierzchni. Dla podkreślenia charakteru terenów zielonych oraz dla ozdoby niektórzy posiadacze ogrodów decydują się na budowę oczka wodnego. Często jest elementem ozdobnym przed zajazdami i małymi hotelami. Oczko wodne to mały, sztuczny zbiornik wodny z nasadzeniami roślinami wodnymi o charakterze ozdobnym. W niektórych przypadkach ambitniejszych projektów oczka wodne są zarybiane odpowiednimi gatunkami ryb. Budujac oczko wodne bardzo często używa się odpowiednich rodzajów specjalistycznych folii w celu uszczelnienia zbiornika wodnego.

Specjalne hydroizolacje do oczek wodnych

folia do oczka wodnegoNajczęściej używanym materiałem do uszczelniania małych zbiorników sztucznych jest specjalistyczna folia do oczka wodnego. Jest to materiał dający się łatwo modelować dzięki czemu w prosty sposób dopasujemy go do kształtu zbiornika. Zaletą dobrych folii do oczek wodnych jest ich zielony lub niebieski kolor dzięki czemu woda uzyskuję ładną, naturalną barwę. Producenci oferują folie do oczek wodnych z nadrukiem imitującym kamienie lub piasek. Podnosi to znacznie walory estetyczne zbiornika wodnego. Oferowane folie to produkty najwyższej jakości. Cechuje je bardzo duża rozciągliwość, co eliminuje pękanie. Producenci zapewniają wysoką odporność na urazy mechaniczne takie jak rozdarcia i przebicia. Posiadają zdolności przeciw korzenne aby rośliny, którymi obsadzimy oczko nie uszkodziły folii. Wytrzymałość zapewnia ich wielowarstwowa budowa. Folia sprzedawana jest w jednolitych połaciach o dużych rozmiarach w celu uniknięcia konieczności zgrzewania. Każde połączenie folii może stać się miejscem przecieku hydroizolacji i rozrywania. Zakładając oczko wodne chcemy się jak najdłużej cieszyć jego żywotnością. Dlatego też dobre folie muszą być odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych i szkodliwego promieniowania ultrafioletowego. W żadny razie hydroizolacja nie może aktywnie oddziaływać chemicznie na stworzony ekosystem gdyż grozi to wytruciem flory i fauny wodnej.  Surowcem do produkcji folii do oczek wodnych jest PCV i PVC. Wykonuje się z nich folie o różnych grubościach i rozmiarach powierzchni. Przeglądając ofertę w internecie zauważymy duże różnice w cenach, które wynikają z odmiennych parametrów.

Pomysł utworzenia własnego oczka wodnego najlepiej poprzeć projektem, w który trzeba zawrzeć takie parametry jak kształt, wielkość i głębokość przyszłego zbiornika. Należy też zastanowić się jakie gatunki roślin wodnych chcemy użyć do ozdoby i jakimi ewentualnie rybami zasiedlimy oczko wodne. Po wypracowaniu koncepcji najlepszym wyjściem jest bezpośredni kontakt z producentem lub sprzedawcą, który znając nasze potrzeby wybierze odpowiednią folię. Warto to zrobić gdyż samodzielne zakupy szczególnie przez internet mogą okazać się zupełnie nietrafione.