Rachunki, podatki, księgowość – samemu czy lepsze biuro księgowe?

Prowadzenie rachunkowości to dość żmudne zadanie, a dla większości nawet i nudne. Jest to jednak ten rodzaj obowiązków domowych, którego nie można zaniedbać. Nieskrupulatnie prowadzone rozliczenia mogą przysporzyć domownikom wielu nieprzyjemności. Obecnie pomimo niechęci do tego typu działań wiele osób decyduje się prowadzić je samodzielnie przy użyciu różnego rodzaju programów, choć nadal pod koniec roku znajdują się osoby, które rozliczenia podatkowe wolą pozostawić księgowym.

Domowa księgowość

biura rachunkowePojęcia takie jak księgowość, budżet i rachunkowość to dla wielu osób czarna magia, albo przynajmniej hasła, które przyprawiają o ból głowy. Po pierwsze praktycznie wszystkim kojarzą się one z nudną i żmudną pracą polegającą na spędzaniu niemal całego czasu w świecie liczb – wyliczaniu, przygotowywaniu statystyk i analiz, które potem ni jak się mają do realiów życia. Tak do końca trudno wskazać skąd taka niechęć się bierze, natomiast pewnym jest, że jej zwalczenie będzie miało bardzo pozytywny wpływ na domowy budżet. Większość osób nie szacuje swoich wydatków, nie zastanawia się nad tym na co i ile wydaje, a już naprawdę niewiele osób racjonalnie dysponuje swoimi wpływami. W większości polskich domów wygląda to tak, że po wypłacie idziemy do sklepu i kupujemy to co wpadnie nam w oko, a pod koniec miesiąca oszczędzamy na czym tylko się da, by dotrwać do kolejnej wypłaty. Stan ten mogłoby zmienić prowadzenie domowej księgowości i konstruowanie swojego domowego budżetu. Wbrew pozorom nie jest to zadanie trudne w dzisiejszych czasach, ponieważ do pomocy mamy szereg rożnego rodzaju programów, które pomogą w racjonalny sposób przygotować budżet domowy.

Domowa rachunkowość – księga przychodów i rozchodów – program

księga przychodów i rozchodów programProwadzenie domowej rachunkowości może odbywać się na dwa sposoby. Po pierwsze można założyć sobie specjalny zeszyt, w którym zapisuje się wszystkie swoje wpływy i wydatki z uwzględnianiem różnych kategorii, jak jedzenie, rozrywka itd. Metoda dla wielu osób zbyt czasochłonna, bo trzeba pamiętać by na podstawie rachunków wszystko zapisać, potem musimy to po przeliczać, oszacować co jest w ramach normy, a gdzie pieniędzy ucieka zbyt dużo. Dlatego w dzisiejszych czasach do prowadzenia tego rodzaju rachunkowości używa się różnych programów księgowych. Dobry program, który będzie przyjazny swojemu użytkownikowi to taki, który posiada intuicyjny interfejs. Wśród ważnych funkcji można wymienić takie jak automatyczne pobieranie informacji z wyciągów bankowych, narzędzie pozwalające na szacowanie wydatków oraz przeliczanie na jakie kategorie wydawana jest zbyt duża ilość pieniędzy. Istotna jest również obsługa transakcji cyklicznych i alarmy przypominające o spłacie rachunków (świetna opcja dla zapominalskich). Ponadto podstawą każdego dobrego programu powinna być możliwość stwarzania wykresów, analiz i statystyk. Wśród programów dobrze sprawdzających się w realiach domowych można wyróżnić:

  • Quicken HomeBusiness
  • MS Money Plus
  • GnuCash
  • AceMoney
  • Menadżer Finansów
  • Skarbnik
  • ePortfel
  • Home Bank

Profesjonalna księgowość – biuro rachunkowe

biuro rachunkoweW wielu Polakach prawdziwą trwogę wzbudza ZUS i konieczność rozliczania się z nim. System podatkowy w Polsce i prawo z nim związane ulega częstym zmianom, dlatego, gdy się tym nie interesujemy, być może by uniknąć nieprzyjemnej wizyty w skarbówce z powodu niedopatrzenia, watro rozliczenie podatkowe zostawić profesjonalnym biurom rachunkowym. Obecnie tego typu usługi są bardzo łatwo dostępne i zaoszczędzają wiele czasu podatnika. Większość firm działających w branży księgowej oferuje swoim klientom rozliczenia podatkowe wykonane drogą elektroniczną. Wystarczy przesłać skany dokumentów, a biuro odeśle nam w wersji PDF przygotowane do wydruku rozliczenie PIT.


Więcej informacji:


 

Podsumowując:

Prowadzenie domowej księgowości jest bardzo ważnym aspektem funkcjonowania każdego gospodarstwa domowego. Bez względu na to, czy domowy budżet prowadzimy samodzielnie czy jego przeliczenie pozostawiamy zewnętrznej firmie ważne jest, aby był on prowadzony w sposób rzetelny i dokładny. Pozwoli nam to uniknąć stresujących sytuacji i zadawania sobie pytania: co stało się z moimi pieniędzmi?

Close Menu