Przewóz osób i wymogi sprawności pojazdów – części zamienne

Przewóz osób w Polsce może odbywać się wyłącznie pojazdem, który jest przeznaczony do tego zadania, albo został odpowiednio przystosowany, aby móc bezpiecznie przewozić osoby. Liczba przewożonych osób nigdy nie może być większa od ilości miejsc, które dokładnie określone są w dowodzie rejestracyjnym naszego samochodu. W pojazdach, które z kolei nie podlegają rejestracji, liczba osób przewożonych jest weryfikowana poprzez konstrukcję przeznaczenia pojazdu.

 

transport miedzynarodowyZasady przewożenia osób

W niektórych przypadkach dopuszcza się przewóz osób w samochodach ciężarowych poza kabiną kierowcy:

  • gdy pojazd spełnia wszystkie wymagania techniczne do przewozu osób,
  • osoby przewożone znajdują się między kabiną kierowcy, a przewożonym ładunkiem,
  • osoby przewożone muszą znajdować się wna miejscach siedzących,
  • samochód nie może w czasie jazdy przekroczyć prędkości 50 km/h.

Powyższe przepisy dotyczą nie tylko Polski, ale również obowiązują w większości krajach Europejskich. Jeżeli planujemy w najbliższym czasie transport do Niemiec powinnyśmy dokładnie zapoznać się jakie panują tam zasady i jakie są wymogi sprawnościowe pojazdów. Na terenie Niemiec oczywiście honorowane jest polskie prawo jazdy. Warto zaznaczyć również, że międzynarodowe oznaczenie „PL” nie jest wymagane w sytuacji kiedy widnieje na tablicy rejestracyjnej. Każdy obywatel polski musi mieć również wykupione ubezpieczenie OC.

 

Przewóz osób w Niemczech

Jeżeli planujemy przewóz osób po Niemczech, warto pamiętać, że przejazd autostradami jest darmowy i nie wymaga zakupu żadnych winiet. Maksymalna prędkość w terenie zabudowanym jaką może osiągnąć nasz pojazd to 50 hm/h, a w terenie niezabudowanym 100km/h. Na niemieckich autostradach sugerowana prędkość to z kolei 130 km/h.

przewozy do niemiecW Niemczech nie zaleca się również przewożenie autostopowiczów, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić do poważnych konsekwencji. W trakcie kontroli może okazać się, że osoba, którą przewozimy naszym samochodem , przebywa na terenie Niemiec nielegalnie, albo posiada przy sobie niedozwolona ilość artykułów akcyzowych lub środki odurzające. W takiej sytuacji kierowca może być zatrzymany za współudział w przestępstwie.

Warto wyraźnie zaznaczyć również, że w Niemczech bardzo rygorystycznie podchodzi się również do stanu technicznego samochodów. W razie nawet najmniejszych uchybień nasz samochód zostanie automatycznie odholowany na parking, a my oprócz bardzo wysokiego mandatu zostaniemy dodatkowo obciążeni za wykonanie wszystkich badań technicznych. Należy pamiętać również, że w Niemczech mogą zabrać nam dowód rejestracyjny, jeżeli nasz samochód będzie mieć naprawdę poważne usterki techniczne. W czasie transportu do Niemiec zimą warto pamiętać również, że w kraju tym nie ma żadnych przepisów, które nakazują nam bezpośrednie używanie opon zimowych. Istnieją jednak przepisy, które nakazują dostosowanie naszego samochodu do warunków pogodowych, dlatego też w czasie sezonu zimowego powinnyśmy korzystać z odpowiedniego ogumienia.

 

części zamienneStan techniczny przede wszystkim

Warto pamiętać również, że części zamienne do samochodów w Niemczech są bardzo drogie. Jeżeli planujemy naprawdę naszego samochodu, to zdecydowanie rozsądniej jest to zrobić przed przekroczeniem granic naszego kraju. Większość Polskich kierowców ma bardzo głęboko zakodowane przeświadczenie, że do Niemiec warto jechać po tanie części zamienne do samochodów ciężarowych i osobowych. Ceny w Niemczech za części zamienne są zdecydowanie wyższe, niż na polskich złomowiskach. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że niemieckie części są przeważnie w zdecydowanie lepszym stanie technicznym, dlatego też osoby, które znają się na mechanice samochodowej, z pewnością na niemieckich złomowiskach znajdą nie jeden skarb. Za zakupem części zamiennych w Niemczech przemawia również fakt, że bardzo dużo części znajduje się tam jeszcze w samochodach, które są na chodzie. W ten sposób łatwiej jest określić ich stan techniczny oraz pochodzenie. Kupując od polskiego handlarza, przykładowo zdemontowaną skrzynię biegów albo silnik, nie mamy nigdy pewności, czy zespoły te nie pochodzą taka naprawdę z zajeżdżonej taksówki. Na niemieckim szrocie z kolei wszystko widać jak na dłoni.

 


 

przewozyŹródła informacji artykułu:

 

Ten post ma 9 komentarzy

  1. Części zamienne tak, ale nie kupować przez internet. Nigdy nie wiadomo jak dana część wygląda tak na prawdę, a zdjęcia nie odzwierciedlają prawdziwego stanu.

  2. Generalnie zamienne, bo do wielu samochodów części już nie są produkowane i zamiennik jest wtedy jedyną alternatywą.

Dodaj komentarz

Close Menu