Projektowanie domów i budynków w zgodzie z kulturą regionalną

S6301969Zanim zdecydujemy się budowanie domu musimy pozyskać odpowiedni projekt, który będzie podstawą do zbudowania domu odpowiadającemu oczekiwaniom inwestora. Na rynku nieruchomości funkcjonuje wiele pracowni zajmujących się projektowaniem domów czy budynków gospodarczych.

Nie zawsze inwestor posiada w głowie wizję tego, jak wyglądać ma jego dom. W takim przypadku w pracowniach projektowych można zdecydować się na wybór jednego z gotowych projektów domów. Atutem takiego rozwiązania jest przede wszystkim możliwość uzyskania projektu nieco taniej. Jeśli inwestor posiada wizję domu wówczas można decydować się na indywidualnie przygotowany projekt.

alzana12-1Atuty i wady gotowych i indywidualnych projektów

Zarówno decydując się na gotowe projekty jak też przygotowywane na indywidualnie zamówienie można spotkać się z plusami i minusami. Wybór rodzaju projektu zależy przed wszystkim od oczekiwań inwestora, gdyż nie ma idealnych rozwiązań. Kiedy sięgnąć po gotowy projekt?

 • jeśli znaleźliśmy spełniający oczekiwania projekt, w którym nie trzeba nanosić większych poprawek. Każda naniesiona w gotowym projekcie poprawka to dodatkowe koszty, co należy brać pod uwagę, gdy w projekcie trzeba będzie wykonać wiele modyfikacji.
 • jeśli liczy się na nieco niższe koszty zakupu projektu domu.

Niemal każda pracownia, która realizuje projektowanie domów zapewnia zarówno gotowe, jak też autorskie projekty. Gdy chce się skorzystać z gotowych projektów warto wybierać takie pracownie, które zapewniają duży wybór różnych rozwiązań. W ten sposób znacznie łatwiej jest dokonać właściwego wyboru, czyli projektu, który nie wymaga żadnych, dodatkowych adaptacji realizowanych zgodnie z indywidualnymi oczekiwaniami.

 

Jak wybrać pracownię projektową?

Wybór pracowni projektowej wymaga przede wszystkim wyszukania sprawdzonych firm. Doświadczenie na rynku, profesjonalizm, rzetelność to najważniejsze cechy, które winna posiadać pracownia projektowa. Im więcej dana pracownia posiada zrealizowanych projektów, tym można liczyć na to, że uzyska się bardziej profesjonalnie przygotowane projekty. Warto sprawdzać zarówno doświadczenie samej pracowni, jak też projektantów, którzy w niej pracują. Dobrze jest wykorzystać informacje w Internecie, które pozwalają sprawdzić opinie klientów o danej pracowni, czy też portfolio firmy oraz projektantów.

 

Engineering-backgrounds-22Istotne cechy profesjonalnej pracowni

Do ważnych atutów profesjonalnych pracowni można zaliczyć indywidualne podejście. Nie zawsze najlepszym rozwiązaniem jest wybieranie największych pracowni. Kierowanie się jedynie cenami usług również nie powinno być decydującym kryterium. Przy indywidualnym podejściu do potrzeb klientów znacznie łatwiej można uzyskać projekt autorski spełniający wskazane przez inwestora kryteria.
Warto sprawdzić jakie formy komunikacji zapewnia dana pracownia projektowa. Indywidualny kontakt telefoniczny, zapewnienie możliwość kontaktu przez pocztę elektroniczną, jak też osobistego z projektantami sprawiają, że znacznie łatwiej jest dopasować formę kontaktu do określonych oczekiwań inwestora. Elastyczność w zakresie godzin współpracy ze strony pracowni może być, także ważnym czynnikiem wpływających na sprawność kontaktu.

Istotna może być kompleksowość usług oferowanych przez daną pracownię. Jeśli jedna pracownia realizuje szerszy zakres typów projektów znacznie łatwiej można dopasować wybór potrzebnych projektów do oczekiwań. Pracownia może zapewnić projektowanie garaży, projektowania budynków gospodarskich, ogrodów.

Cena projektu nie powinna być decydującym kryterium wyboru danej firmy, ale warto jest sprawdzać przede wszystkim niezmienność cen. Wiele pracowni projektowych zapewnia możliwość wykonania kalkulacji kosztów związanych ze zrealizowaniem określonych usług. W ten sposób ceny z kalkulacji od razu wskazują koszty, które będą związane z zakupem projektu. Jeśli cena ustalona jest z góry bez względu na liczbę wykonywanych w projekcie zmian czy poprawek można mieć pewność, że ostateczna cena za projekt nas nie zaskoczy.

Warto również sprawdzić czas w jakim dana pracownia zapewnia, że wykona określony projekt. Najlepszym rozwiązaniem jest dopasowanie czasu realizowania projektu do potrzeb inwestora, zwłaszcza gdy istotne jest szybkie wykonanie projektu. Jeśli chodzi o czas wykonania projektu domu to należy zwrócić uwagę na czas wykonania ostatecznego projektu od momentu, w którym inwestor zaakceptuje plan koncepcyjny. W tym czasie pracownia przygotowuje cały projekt, jak też zbiera niezbędną do zrealizowania projektu dokumentacji architektonicznej oraz budowlanej.

 


 

stroitelstvoWięcej przydatnych informacji:

 

 

Ten post ma 18 komentarzy

 1. Wizyta w dwóch, trzech biurach projektowych. Krótka rozmowa, zobaczenie przykładowych projektów i już wiemy co wybrać lub zlecić.. Ech gdyby sam proces budowy wymarzonego domu był tak samo szybki..

 2. Ja dziś się wybieram na pierwsze spotkanie z biurem projektowym, zobaczymy jak będzie. Generalnie mam zamiar dużo zasugerować projektantowi, bo chciałbym mieszkać w jak najbardziej „własnym” domu:)

 3. Projektowanie, projektowaniem. Tylko nie zapominajcie, że na wielu osiedlach stoją już domy, nikt wam nie pozwoli na jakieś własne widzi misie. Zarządcy terenu bardzo często mają jeden projekt według, którego budują wszystkie domy.

 4. Dionizy ma rację, sam ostatnio stałem się ofiarą czegoś takiego i niestety musiałem porzucić swój autorski projekt. Ale generalnie właściciel osiedla dysponował bardzo fajnym i nowoczesnym projektem;)

 5. I tak powinno być, że właściciel terenu dysponuje własnymi projektami i potencjalny kupiec decyduje się na jakichś z tych, żeby nie było jakiegoś nieładu..

 6. Ale im bardziej pstrokato tym lepiej, nie lubię scenerii z lat 80 gdzie wszystkie bloki są koloru szarego, to wprowadzą taką depresyjną atmosferę;p

 7. Właściciel osiedla

  Ale przede wszystkim to nie jest rozmowa o blokach tylko o domkach jednorodzinnych, a one nie powinny pstrokato wyglądać.

 8. Ale generalnie, zarządca zarządcą. Ale jeśli kupujesz teren za swoje pieniądze to moim zdaniem, masz prawo robić co tam chcesz, oczywiście w granicach rozsądku.

Dodaj komentarz