Praca za granicą rozwiązaniem dla młodych

Polski rynek pracy od wielu lat nie należy do zbyt atrakcyjnych, zwłaszcza dla młodych wykształconych ludzi. Stawki wynagrodzenia oferowane potencjalnym pracownikom, którzy bardzo często są fachowcami w swoim zawodzie, są zwykle śmiesznie niskie. Dodatkowo bardzo rzadko te oferty pracy dają młodym ludziom możliwość rozwoju zawodowego, co w konsekwencji powoduje, że bardzo wiele osób decyduje się szukać pracy na zachodzie.

Przekwalifikowanie na potrzeby rynków zachodnich – kursy zawodowe

kursy zawodoweMłodzi ludzie kończąc szkoły często bezskutecznie przez rok albo i dłużej poszukują pracy w wyuczonym zawodzie, bardzo często okazuje się jednak, że zwyczajnie w świecie takiej pracy dla nich nie ma, a jak jakaś oferta się znajdzie wówczas konkurencja na stanowisko jest tak duża że właściwie osoby nie posiadające doświadczenia zawodowego nie maja szans na zdobycie posady. Zderzenie się młodych ludzi z realiami naszego rynku pracy sprawia, że zaczynają oni poszukiwać ofert pracy w krajach zagranicznych. Kraje wysoko rozwinięte bardzo często poszukują fachowców z branży medycznej, takich jak:

  • pielęgniarki
  • fizjoterapeuci
  • dietetycy

Z pozoru mogło by się wydawać, że w Polsce w tym temacie jest praca, jeśli jednak wziąć pod uwagę oferowane przez zagranicznych pracodawców zaplecze socjalne i wysokość zarobków, okazuje się, że wielu młodych ludzi decyduje się na przekwalifikowanie się i co za tym idzie – na wyjazd. Obecnie w Polsce zdobycie dodatkowych kwalifikacji nie stanowi żadnego problemu. Funkcjonuje tu wiele szkół policealnych w których odbywają się różnego rodzaju kursy i szkolenia, których ukończenie zostaje poświadczone dokumentem potwierdzającym konkretne kwalifikacje. Dodatkowo takie kursy nie trwają zwykle zbyt długo, dzięki czemu możliwy jest szybki wyjazd do pracy za granicę.

Przygotowanie do pracy za granicą – intensywna nauka angielskiego

kursy angielskiegoWyjazd do pracy za granicę od zawsze wiąże się z koniecznością znajomości języka obcego. Dawniej konieczne było zapoznanie się z językiem danego kraju, obecnie wystarczy jednak znać język angielski, by właściwie móc w każdym miejscu swobodnie się porozumieć. W tym celu osoby decydujące się na wyjazd zwykle decydują się na rozpoczęcie przyspieszonego kursu języka angielskiego, który w bardzo krótkim czasie pozwala na pod szlifowanie własnych kompetencji językowych. Znalezienie tego rodzaju kursu, podobnie jak i przekwalifikowanie się, nie sprawia problemu. Na polskim rynku usługowym funkcjonuje wiele szkół językowych, które w swojej ofercie posiadają właśnie przyspieszone kursy językowe.

Wyjazd, czyli transport – busy z Polski do Holandii

busy z polski do holandiiJeszcze jakiś czas temu elementem, który nastręczał wiele trudności jeśli chodzi o wyjazd z Polski do pracy, był dojazd na nowe miejsce. Zorganizowanie transportu zwykle było bardzo kłopotliwe, zwłaszcza jeśli był to wyjazd do dalszych krajów. Nieco lepiej wyglądała sprawa, jeśli chodziło o państwa sąsiedzkie, takie jak choćby Niemcy. Obecnie bardzo się to zmieniło i tak naprawę załatwienie transportu za granicę nie różni się niczym od znalezienia przejazdu autobusowego z miasta do miasta w Polsce. Busy pomiędzy Polską a Niemcami czy Polską a Holandią jeżdżą regularnie. Wystarczy zapoznać się z ofertą firm przewozowych, znajdującą się w internecie i wybrać odpowiadające nam rozwiązanie. A wybór jest naprawdę spory, dzięki czemu przejazd może być całkiem wygodny i łatwy.


Źródła:


Podsumowując:

Młodzi ludzie niemogący znaleźć pracy na polskim rynku nie tyle chcą co wręcz są zmuszeni do wyjazdu za granicę w poszukiwaniu pracy. Można nawet powiedzieć, że kraj im to ułatwia, dając szerokie możliwości przekwalifikowania się i douczania, tak by mogli oni sprostać oczekiwaniem zagranicznych pracodawców. Jest to dość niepokojący proceder, ponieważ niebawem może się okazać, że w Polsce będzie brakować młodej wykwalifikowanej kadry pracowniczej. Jedyne na co można liczyć w tej sytuacji, to to, że młodzi ludzie po kilku latach pracy na obczyźnie zdecydują się na powrót do kraju, w innym przypadku może się okazać, że w naszych firmach zamiast Polaków będą pracować imigranci.

Close Menu