Mechanizmy rolkowe do bram

Mechanizmy rolkowe do bram

Pojawienia się na rynku nowoczesnych systemów ogrodzeniowych wymogło na producentach równoczesne wprowadzenie innowacji do bram wjazdowych na teren własności prywatnych. Powstały bramy przesuwne, które swoje działanie zawdzięczają małemu elementowi jaki jest rolka prowadząca. Zamontowane w odpowiedni sposób zapewniają łatwość otwierania bram przy użyciu jak najmniejszej siły.

O jakości bramy stanowi jakość rolki prowadzącej

Rolka prowadzącaBramy przesuwne zawdzięczają lekkość działania rolkom prowadzącym, które zamontowane są u góry bramy (rolka prowadząca górna) i utrzymują całą bramę w pionie oraz rolkom zainstalowanym na dole bramy (rolka prowadząca dolna). Rolki prowadzące produkowane są z różnych materiałów ale najczęściej z tworzyw zapewniających niską ścieralność, wytrzymałość mechaniczną i odporność na działanie niskich temperatur. Na rynku istnieją rolki o różnych długościach i średnicach w zależności od szyn jezdnych bramy przesuwnej. Aby usprawnić pracę bram wprowadzono rolki prowadzące łożyskowane, które jeszcze łatwiej wprawiać w ruch. Waga bramy determinuje jakość i ilość użytych rolek prowadzących. Im cięższa brama tym więcej rolek, które mogą tworzyć systemy dwóch lub więcej rolek zwanych wózkami do bram przesuwnych. Ze względu na sposób montażu wyróżniamy rolki prowadzące z trzpieniem lub z podstawą. To jakie rolki i szyny będą użyte decyduje wielkość i waga bramy. Każdy producent bram zgrywa te wszystkie parametry dzięki czemu w sprzedaży mamy gotowe systemy, które zapewnią prawidłowe funkcjonowanie.

Bramy przesuwane zyskują na popularności ze względu łatwość działania z możliwością wspomagania mechanicznego w postaci silników. Zajmują też mało miejsca otwierając się równolegle do ogrodzenia. O jakości ich pracy świadczy głownie jakość rolek prowadzących.