Jak urządzić gabinet lekarza specjalisty?

Coraz częściej lekarze decydują się na otwarcie prywatnych gabinetów. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro wynagrodzenia lekarzy w Polsce są śmiesznie niskie, a coraz więcej pacjentów i tak woli pójść prywatnie do lekarza, zamiast czekać przez pół roku na wizytę u specjalisty na kasę chorych. Co jest potrzebne by taki gabinet otworzyć i jakie wyposażenie jest konieczne w specjalistycznej praktyce lekarskiej?

Gabinet i specyfika pracy lekarza

kardiolog łódźLekarze decydujący się na otwarcie prywatnej praktyki bardzo często robią to we własnych domach, choć coraz więcej osób decyduje się także na wynajęcie jakiegoś lokalu. Gdzie by to jednak nie było, bardzo ważne jest w tym to, żeby wejście do takiego gabinetu było po pierwsze dobrze widoczne i po drugie łatwo dostępne. Jeśli chodzi o urządzanie samego gabinetu, to pierwszym z ważniejszych elementów jest to, by był on przestronny, dlatego wybierając do niego odpowiednie meble warto stawiać na jakość a nie ilość. Dobrze prezentują się te gabinety, które są urządzone w sposób:

  • skromny
  • profesjonalny
  • pozwalający na utrzymanie czystości

Podstawą urządzania własnej praktyki jest pamiętanie o tym czym się dany specjalista zajmuje. Inaczej będzie wyglądał gabinet endokrynologa a inaczej ginekologa. Jest to całkowicie normalne, bo i specyfika ich pracy jest zupełnie inna. Odpowiednie wyposażenie gabinetu w sprzęty i akcesoria typowe dla danej specjalizacji podkreśla profesjonalizm lekarza prowadzącego daną praktykę.

Meble do gabinetu lekarskiego

fronty mebloweWyposażenie gabinetu w odpowiednie sprzęty i akcesoria medyczne jest konieczne dla prowadzenie konkretnego rodzaju praktyki lekarskiej, jednak gabinet musi zostać także urządzony za pomocą innych mebli. Tu podstawą są choćby biurko i krzesła, czy też szafki na dokumenty. To właśnie te meble odróżniają jedną praktykę kardiologiczną od innej i sprawiają, że gabinet dobrze się prezentuje, a pacjenci chcą do niego wracać. Jakie meble się zatem dobrze prezentują i sprawdzają w gabinecie lekarskim? Z gabinetem kojarzą się zwykle białe meble, nie zawsze jednak są to pozytywne skojarzenia, dlatego wybierając meble do swojego gabinetu lepiej wybrać te wykonane z jasnego drewna. Sprawiają one wrażenie, że pomieszczenie staje się bardziej przytulne, dzięki czemu wzrasta komfort pracy oraz samopoczucie pacjenta. Coraz modniejsze w prywatnych klinikach stają się także nowoczesne meble, jednak w tym wypadku trzeba pamiętać, by zachować umiar aby pomieszczenie nie straciło profesjonalnego wyglądu. Przy tych nowoczesnych meblach do gabinetu można zdecydować się na fronty meblowe w intensywnym kolorze, jednak taka decyzja musi być świadoma. Mocne akcenty nie mogą przeważać – w takiej konfiguracji wysoce wskazany jest minimalizm dodatków.

Bez czego nie może funkcjonować żaden gabinet lekarski? – niezbędne urządzenia

autoklawy klasy bSpecyfika pracy różnych specjalistów jak i ich gabinety definitywnie różnią się między sobą, co nie zmienia faktu, że jako lekarze wszyscy mają pewien element wspólny, który łączy wszystkich pracujących w branży medycznej. W tym konkretnym przypadku priorytetem jest czystość. Dbanie o higienę, a zwłaszcza o sterylność narzędzi lekarskich w tym zawodzie jest koniecznością, a co za tym idzie niezbędny jest odpowiedni sprzęt do sterylizacji narzędzi. Tego rodzajem sprzętu jest autoklaw klasy B, który pozwala na dokładne oczyszczenie narzędzi medycznych i jest obecnie jednym z najlepszych rozwiązań w tym zakresie. Fakt ten wynika głównie z racji tego, ze autoklaw pozwala na oczyszczanie narzędzi za pomocą wody, które temperatura przekracza 100 stopni Celsjusza. Jest to możliwe dzięki temu, że autoklaw jest szczelną komorą, która zwiększa ciśnienie wody, a co za tym idzie także i górną granicę temperatury wody, która w normalnych warunkach sięga jedynie temperatury wrzenia. Autoklaw klasy B pozwala na osiągnięcie sterylności dowolnych narzędzi medycznych.


Źródła:


Podsumowując:

Wyposażenie gabinetu medycznego nie jest trudnym zadaniem. Przy wyposażaniu go należy jedynie uwzględnić specyfikę danej działalności oraz zastosować konieczne rozwiązania takie jak sprzęty do sterylizacji, reszta to tak naprawdę całkowita dowolność. Nie można jednak zapomnieć, że gabinet lekarski to miejsce do którego przychodzą pacjenci i w którym mają czuć się komfortowo, dlatego musi on wyglądać profesjonalnie.

Close Menu