Jak najłatwiej zadbać o ekologię – od pomp ciepła po etui na baterie

Kategoria: Kultura społeczna

Od wielu lat w społeczeństwie rośnie stopniowo świadomość dotycząca kwestii związanych z ochroną środowiska naturalnego przed zanieczyszczeniami. Trzeba pamiętać, że za produkcję toksycznych substancji odpowiadają nie tylko wielkie zakłady przemysłowe, ale także wszystkie gospodarstwa domowe, które wykorzystują różne źródła energii oraz produkują duże ilości śmieci. Dlatego należy pamiętać o stosowaniu różnych rozwiązań, pozwalających zmniejszyć produkcję zanieczyszczeń, śmieci i szkodliwych związków chemicznych, które mogą przedostać się do otoczenia.

 

pompa ciepłaPompy ciepła

Od jakiegoś czasu coraz większym zainteresowaniem cieszą się technologie, które pozwalają na skuteczne ograniczanie strat ciepła w budynkach. Są to oczywiście urządzenia stworzone przede wszystkim z myślą o oszczędnościach, ale zmniejszenie energii produkowanej w celu utrzymania stałej temperatury w pomieszczeniach, przekłada się także na ograniczenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Jednym z takich rozwiązań są bez wątpienia pompy ciepła, których działanie opiera się na częściowym wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. W przypadku pomp ciepła nie dochodzi do produkcji spalin oraz innych szkodliwych związków chemicznych, w przeciwieństwie do metod ogrzewania wykorzystujących spalanie tradycyjnych paliw, takich jak gaz, olej opałowy, czy węgiel kamienny. Ich wpływ na środowisko porównywalny jest do ogrzewania elektrycznego, ale pompy są zdecydowanie bardziej opłacalne pod względem ekonomicznym. Niestety tego typu technologia jest nadal dosyć rzadko wykorzystywana w naszym kraju. Na szczęście ta sytuacja stopniowo ulega zmianie i coraz więcej osób decyduje się na zainstalowanie takich urządzeń w swoich domach.

 

rekuperacjaRekuperacja

Inną technologią stosowaną w celu oszczędzania energii jest rekuperacja, czyli odzysk ciepła. Urządzenia pozwalające na odzyskiwanie energii cieplnej wykorzystywane są w wentylacji. Ich zastosowanie polega na ogrzewaniu powietrza nawiewanego do domu przez powietrze, które opuszcza budynek. Jest to stosunkowo proste i niedrogie rozwiązanie, które pozwala jednak na uzyskanie bardzo dobrym efektów i znaczne zmniejszenie utraty energii. To oczywiście przekłada się na zmniejszenie ilości zużywanego paliwa opałowego, a co za tym idzie także na ograniczenie ilości spalin i toksycznych substancji uwalnianych do środowiska w trakcje spalania. Wentylacja z rekuperacją, podobnie jak pompa ciepła, cieszy się stopniowo coraz większym zainteresowaniem za strony inwestorów, co jest z pewnością bardzo pozytywnym zjawiskiem.

 

Ochrona środowiska, surowce wtórne

Co jednak mogą zrobić osoby, których nie stać na zainwestowanie w tego typu nowoczesne technologie? Nawet bez takich rozwiązań, nadal można wprowadzić w swoim życiu wiele zmian, które pozwalają na to, żeby zatroszczyć się o środowisko naturalne. Na przykład coraz więcej osób, decyduje się na segregowanie śmieci, co pozwala na zwiększenie ilości wykorzystywanych surowców wtórnych. Trzeba także pamiętać, że w każdym gospodarstwie domowym znajdują się różne produkty, które stanowią potencjalne zagrożenie dla środowiska. Należą do nich między innymi termometry rtęciowe lub na przykład baterie. baterieZwykłe paluszki są źródłem wielu niebezpiecznych związków oraz metali ciężkich. W ich składzie znajduje się na przykład kadm, który ma toksyczne działania. Lista potencjalnych szkód dla organizmu, które może spowodować ta substancja, jest naprawdę długa:

  • zaburza czynności nerek,
  • powoduje chorobę nadciśnieniową,
  • uszkadza funkcje rozrodcze,
  • zaburza metabolizm wapnia,
  • prowadząc do deformacji kości,
  • wywołuje zmiany nowotworowe.

Dlatego tak duże znaczenie ma odpowiednie przechowywanie baterii. W tym celu pomocne może okazać się na przykład odpowiednie etui na baterie, które ochroni je przed uszkodzeniem. Trzeba także koniecznie pamiętać, że z powodu zawartości szkodliwych substancji nie należy wyrzucać zużytych baterii razem z innymi odpadami. Najlepiej zanieść je do specjalnego pojemnika przeznaczonego na ten cel. Dzięki temu można mieć pewność, że baterie będą przechowywane i zutylizowane w odpowiedni sposób, a zawarte w nich substancje nie przedostaną się do środowiska naturalnego i nie będą miały negatywnego wpływu na zdrowie ludzi.

Jak widać można zrobić bardzo wiele w ramach troski o środowisko naturalne. Podstawą skutecznego działania jest przede wszystkim odpowiednia wiedza, dlatego warto cały czas szukać użytecznych informacji na temat najnowszych i najskuteczniejszych ekologicznych rozwiązań. Dzięki systematycznemu wdrażaniu odpowiednich technologii i zachowań, ogranicza się ilość zanieczyszczeń, co przyczynia się do poprawy kondycji środowiska naturalnego.

 


 

ochrona środowiskaŹródła: