Efektywne izolowanie fundamentów

Efektywne izolowanie fundamentów

Wiele osób, które postanowiło wybudować swój dom może potwierdzić, że na niektórych kwestiach nie warto oszczędzać. Przykładem takiej kwestii może być izolowanie fundamentów. Jest to kwestia bardzo często pomijana, która jednak ma ogromne znaczenie dla kondycji całego budynku. To właśnie przez brak izolacji często dochodzi do zawilgocenia ścian.

Skuteczne warstwy izolacyjne

izolacja fundamentówZa każdym razem gdy rozpoczyna się proces budowania jakiegoś obiektu to pierwszą rzeczą jaką się wykonuje jest przygotowanie gruntu. Każdy stara się stawiać dom w takim miejscu, w którym grunt jest możliwie jak najbardziej suchy. Jednak w każdej ziemi prędzej czy później znaleźć się może duża ilość wody. Właśnie z tego powodu tak istotne jest by odpowiednio zabezpieczyć swój dom przed dostaniem się cząsteczek wody do ścian. Jednym ze sprawdzonych sposobów jest odpowiednia izolacja fundamentów przy użyciu specjalnych materiałów izolacyjnych. Jeszcze nie tak dawno innym materiałem używanym do tego typu celów był lepik. Jest to jednak substancja szkodliwa i jej nakładanie było dość kłopotliwe. W związku z tym została ona obecnie zastąpiona przez krótsze wersje folii przystosowanej do tego typu zadań. Na chwilę obecną w marketach budowlanych dostępne są już nawet takie folie, które możemy z powodzeniem zastosować zarówno do izolacji pionowej jak i poziomej. Absolutnym hitem ostatnich lat jest folia termokurczliwa używana do izolowania fundamentów.

Pamiętajmy o tym, że budynek bez odpowiedniej izolacji na fundamentach jest bardzo mocno narażony na działanie wilgoci. Cząsteczki wody znajdujące się w glebie mogą bardzo łatwo przez fundamenty dostawać się do wyżej położonych partii budynku. Efektem tego bardzo często jest powstawanie pleśni na powierzchni ścian.