Budowa nowoczesnego ogrodu – donice betonowe i co jeszcze?

Piękny ogród to miejsce wypoczynku i rekreacji. Nasza prywatna oaza spokoju, z dala od miejskiego pospiechu i zgiełku. Budowa nowoczesnego ogrodu jest zajęciem niezwykle trudnym i wymaga ogromnej wiedzy. Trendy na rynku ogrodniczym zmieniają się każdego sezonu.

Jakość ziemi ogrodowej, czyli kwaśność i struktura gleby

ziemia ogrodowaMówiąc, o jakości ziemi, mamy na myśli ziemię ogrodową, która jest dopasowana do indywidualnych potrzeb roślin rosnących w naszym ogrodzie. W zależności od tego, czy chcemy uprawiać rośliny ozdobne, czy owocowe powinniśmy wybrać odpowiednie podłoże. Na podłożu piaszczystym doskonale będą się czuły takie rośliny, jak kostrzewa popielata, przegorzan pospolity, czy jeżówka purpurowa.. Wybierając podłoże gliniaste należy rozważyć posadzenie derenia białego, jaśminowca wonnego czy leszczyny pospolitej. Współczynnik kwaśności ziemi ogrodowej ma istotny wpływ na przyjęcie się i prawidłowy rozwój naszych roślin. Poniżej klasyfikacja ziemi ogrodowej w oparciu o współczynnik pH:

  • silnie kwaśna do 4, 5 pH
  • kwaśna 4, 6 – 5, 5 pH
  • lekko kwaśna 5, 6 – 6, 5 pH
  • obojętna 6, 6 – 7, 2 pH
  • zasadowa powyżej 7, 2 pH

Ziemia ogrodowa powinna mieć także odpowiednią strukturę. Dzięki dobrze dobranemu podłożu roślina właściwie się ukorzenia (system nawodnienia oraz odżywienia rośliny będzie funkcjonować prawidłowo). Dobrze napowietrzona gleba sprzyja życiu biologicznemu, które bezpośrednio przekłada się na dobrą kondycje roślin. Prawidłowo dobrana ziemia ogrodowa ma ogromny wpływ na ładny wygląd roślin, odporność na szkodniki i choroby oraz, w przypadku roślin wielosezonowych, wytrzymałości na mróz. Ziemie ogrodową możemy wzbogacić kompostem, który uszlachetni podłoże i poprawi warunku naszych roślin.

Donice betonowe – element, który upiększy nasz ogród

donice betonoweW nowoczesnym ogrodzie nie może zabraknąć donic betonowy, które w ostatnim czasie są szalenie modne. Wybór jest ogromny. Od naszego gustu oraz środków finansowych zależy, na jaki model się zdecydujemy. Beton jest materiałem plastycznym i wytrzymałym na warunki atmosferyczne. Inwestycja w donice betonowe, będzie inwestycją na lata. Rozmaitość kształtu, koloru czy wielkości jest tak ogromna, że wybór jest bardzo trudny. Aby ułatwić decyzję najlepiej określić styl, w jakim widzielibyśmy nasz ogród. Czy ma nawiązywać do starożytnej Grecji, krajów dalekiego wschodu a może nadać dla ogrodu ultranowoczesny charakter. Ceny, w zależności od modelu kształtują się od stu do nawet kilkuset złotych za sztukę.

Płytki betonowe – jak dokonać odpowiedniego wyboru?

płyty betonowe dekoracyjneBeton, jako materiał plastyczny, daje wiele możliwości. Może imitować materiał znacznie trwalszy, ale jest tańszą alternatywą. Na rynku dostępne są płytki betonowe, których powierzchnia jest pokryta naturalnym kruszywem np. granitem czy piaskiem kwarcowym. Łatwe w utrzymaniu czystości i odporne na warunki atmosferyczne. Dobrze zaimpregnowane płytki betonowe będzie nam służył przez wiele lat. Płytki betonowe, ze względu na bogatą ofertę, łatwo dopasujemy do architektury naszego ogrodu czy elewacji domu. Ceny są różne, wahają się od kilku do kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy. Alternatywą dla płytek betonowych, znacznie częściej spotykana w ogrodach, jest kostka betonowa. Także i w tym przypadku wybór jest ogromny a dostępna oferta umożliwia łatwe dopasowanie do ogrodu i otoczenia.

Łatwe i szybkie układanie kostki

kostaka brukowaUłożenie kostki betonowej nie jest zajęciem trudnym. Wymaga od nas przygotowania i podziału na etapy:

  • odprowadzenia wody z nawierzchni,
  • korytowania,
  • ustawienia krawężników
  • stabilizacji gruntu oraz warstwy podkładowej,
  • ułożenie oraz zawibrowanie nawierzchni.

Dzięki dostępności różnych kształtów i kolorów możemy stworzyć ciekawy i nowoczesne wzór.


 

Więcej informacji na:


 

Na koniec

Ziemia ogrodowa, donice betonowe czy odpowiednia nawierzchnia w ogrodzie to tylko nieliczne elementy, które są ważne przy projektowaniu ogrodu. Nowoczesny ogród to przede wszystkim miejsce, które będzie się nam podobać a czas w nim spędzony będzie ogromną przyjemnością.

Close Menu