Badanie kleszcza pod kątem boreliozy

Badanie kleszcza pod kątem boreliozy

Czas wiosenny i letni zdecydowanie zachęca do spacerów po parkach czy lasach. W takich miejscach możemy w dużym stopniu odpocząć psychicznie i poczuć się znacznie lepiej. Niemniej jednak należy liczyć się też z tym, że w takich miejscach mogą czyhać na nas pewne zagrożenia. Jednym z organizmów, które może takie zagrożenie stwarzać jest kleszcz.

Efektywne badanie na boreliozę

badanie na boreliozę cenaKleszcze są bardzo małymi organizmami, które mogą jednak w dużym stopniu utrudniać nam życie. Już samo ukąszenie tego osobnika jest bardzo niekomfortowe i zaczyna powodować swędzenie, które z każdym dniem może coraz bardziej się nasilać nawet po wyjęciu kleszcza z naszego ciała. Niemniej jednak nie to jest tutaj najgorsze. Najbardziej niebezpieczne jest to, że kleszcze niekiedy przenoszą bakterie wywołujące chorobę z Lyme. Częściej jednak można spotkać się z inną nazwą tej choroby – borelioza. Po ukąszeniu przez kleszcza warto wykonać badanie na boreliozę cena za takie badanie może być zależna w dużej mierze od tego jaką metodę się wybierze. Na dzień dzisiejszy za najlepszą i najbardziej skuteczną metodę uznawana jest metoda western blot. Ceni się ją w dużym stopniu głównie za to, że daje ona szybkie wyniki. Po przebadaniu kleszcza tym sposobem już po kilku godzinach możemy wiedzieć czy należy zgłosić się do lekarza czy jednak nie ma takiej potrzeby. Na szczęście nie każdy kleszcz jest nosicielem boreliozy.

Na ten moment w naszym kraju działa wiele prywatnych laboratoriów, które zajmują się na co dzień badaniem kleszczy pod kątem boreliozy. Należy liczyć się też z tym, że jeśli będziemy chcieli wykonać takie badanie to będzie trzeba za nie zapłacić. Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa koszty związane z leczeniem boreliozy ale nie z samym badaniem kleszczy.